Lata doświadczeń w biznesie

3 kroki do podjęcia w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu

3 kroki do podjęcia w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu

Utrata lub kradzież telefonu może być bardzo dokuczliwa. W końcu masz wiele ważnych informacji na temat tego urządzenia. Ale jeśli podejmiesz właściwe kroki w momencie, gdy zdasz sobie sprawę, że go nie ma, być może będziesz w stanie zminimalizować ból.

Co zrobić, jeśli Twój smartfon zostanie skradziony lub nieodwracalnie utracony?
Jeśli ustaliłeś, że Twój telefon nie jest tylko chwilowo zagubiony, mądrze jest podjąć bardziej zaawansowane kroki w celu ochrony Twoich danych i tożsamości.

1. Natychmiast zgłosić utratę danych operatorowi telefonu komórkowego

Operator może zawiesić lub odłączyć usługę od brakującego telefonu, aby uniknąć nieautoryzowanego korzystania z telefonów komórkowych. Jeśli to możliwe, powinieneś zadzwonić do swojego operatora, ale jeśli nie masz dostępu do telefonu, możesz również zgłosić to na jego stronie internetowej, logując się na swoje konto.

Oto lista informacji kontaktowych dla większych amerykańskich nośników komórkowych:

 • AT&T: 1-800-331-0500 lub www.att.com/suspend.
 • Sprint: 1-888-211-4727 lub https://www.sprint.com/en/support/solutions/device/report-that-your-device-is-lost-or-stolen.html 
 • T-Mobile: 1-877-746-0909 lub https://support.t-mobile.com/docs/DOC-1211 
 • Verizon: 1-800-922-0204 lub https://www.verizonwireless.com/support/suspend-service-faqs/#lost-stolen.

2. Zdalnie zablokować i w miarę możliwości wytrzeć telefon 

Teraz większość smartfonów ma wbudowany "kill switch", który pozwala na zdalną dezaktywację urządzenia i uniemożliwia złodziejom resetowanie go. Aby te usługi działały, musisz najpierw mieć je zainstalowane. Oto lista niektórych z bardziej popularnych portali internetowych, które mogą Ci pomóc:

 • Apple Find My iPhone Activation Lock: https://support.apple.com/en-us/HT201365 
 • Remotely Lock My Device - Find My Device - Android: https://www.verizonwireless.com/support/knowledge-base-137943/ 
 • Samsung Find My Mobile: https://findmymobile.samsung.com
 • T-Mobile Lookout Mobile Security A[[: https://support.t-mobile.com/docs/DOC-4257 
 • Tylko Windows 10 Znajdź i zablokuj zagubione urządzenie Windows: https://support.microsoft.com/en-us/help/11579/microsoft-account-find-and-lock-lost-windows-device

3. Zmień swoje hasła

Firmy oferujące smartfony często oferują usługi w chmurze, dzięki czemu telefon ma dostęp do danych w chmurze. Aby nie dopuścić do tego, aby zrobił to złodziej, będziesz chciał jak najszybciej zmienić swoje hasło dostępu do chmury. Powinieneś również zmienić swoje hasła do wszelkich innych kont, do których masz dostęp w telefonie, takich jak konta bankowe, portale społecznościowe, poczta elektroniczna i inne.

Jak pomóc chronić swój smartfon i siebie

Jak mówi stare przysłowie: "Uncja prewencji jest warta funta lekarstwa", a w tym konkretnym przypadku nigdy nie było to tak prawdziwe. Te wskazówki mogą pomóc chronić Twój telefon i informacje, jeśli kiedykolwiek zgubisz telefon:

 • Użyj auto-blokady i hasła. Możliwe jest zablokowanie większości urządzeń za pomocą hasła lub innej podobnej funkcji. Ale wiele osób po prostu tego nie robi, zostawiając swoje kontakty, wiadomości tekstowe, e-maile i konta w serwisach społecznościowych otwarte dla każdego, kto kładzie ręce na telefonie. 
 • Tworzenie kopii zapasowych informacji. Regularne tworzenie kopii zapasowych informacji może uratować Ci życie, jeśli nigdy nie odzyskasz dostępu do swojego telefonu. Bez względu na to, czy stosujesz technikę low-tech, jak zapisywanie numerów telefonów, czy też coś bardziej zaawansowanego technicznie, jak przesyłanie informacji do chmury, będziesz zadowolony z posiadania kopii zapasowej, jeśli Twój telefon zostanie skradziony lub zgubiony.
 • Weź pod uwagę oprogramowanie śledzące. Jak wspomniano powyżej, większość telefonów komórkowych oferuje podstawowe oprogramowanie do śledzenia i zdalnej ochrony, ale musi ono być zainstalowane i skonfigurowane, aby działało. Jeśli Twój telefon nie jest wyposażony w "kill switch", lub chcesz mieć coś więcej funkcji bezpieczeństwa, rozważ Norton Mobile Security, który daje możliwość zablokowania i wytarcia telefonu komórkowego w przypadku kradzieży lub zgubienia - i wiele innych.
 • Nie zapisuj haseł do przeglądarki. Gdy odwiedzasz strony internetowe chronione hasłem, poświęć trochę czasu na wpisanie hasła. W przeciwnym razie złodziej mógłby uzyskać dostęp do poufnych informacji po prostu odblokowując Twój telefon. Wpisywanie hasła za każdym razem może wydawać się męczące, ale dodatkowy wysiłek może pomóc chronić Twoją tożsamość.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak chronić swoje smartfony, komputery PC, Mac i inne urządzenia, pobierz nasz dokument How to Protect Your New Device eBook.

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?

O serwisie

Interesujesz się nowościami technologicznymi? Jesteś ciekawy najnowszych rozwiązań sprzętów elektrycznych? A może chcesz kupić nowy sprzęt do swojego domu? Nie ważne, czy potrzebujesz nowego komputera, telewizora, sokowirówki, czy po porostu jesteś zainteresowany nowościami. Sprawdź nasze opinie i recenzje, które pomogą Ci w wyborze oraz poszerzą Twoje horyzonty!

Śledź nas i sprawdzaj na bieżąco nasze publikacje.