Lata doświadczeń w biznesie

Jakiego rozmiaru telewizor jest mi potrzebny? Jak wybrać idealny rozmiar telewizora?

Jakiego rozmiaru telewizor jest mi potrzebny? Jak wybrać idealny rozmiar telewizora?

To, jaki rozmiar telewizora kupujesz, jest bardzo ważną decyzją, którą należy podjąć podczas modernizacji lub wymiany instalacji telewizyjnej w domu. Być może wiesz, czy chcesz mieć telewizor o rozdzielczości 4K czy 8K, inteligentną platformę telewizyjną, którą lubisz, i czy Twój budżet obejmie jeden z najlepszych telewizorów na rynku, czy tylko skromny, mały telewizor - ale rozmiar jest kluczowym aspektem, który należy rozważyć, aby upewnić się, że kupisz telewizor dostosowany do Twoich potrzeb.

Przeciętny telewizor z roku na rok staje się coraz większy, a z kolei nasze oczekiwania co do wielkości i odpowiedniości stale się zmieniają. 

65-calowy telewizor to najszybciej rozwijający się sektor rynku, ale tak ogromne odbiorniki nie byłyby nawet w stanie zmieścić się w domach wielu ludzi. 55-calowe odbiorniki są obecnie flagowym rozmiarem, ale nawet jeśli możesz zmieścić je w swoim salonie, możesz nie chcieć zestawu, który dominuje na małej przestrzeni, którą posiadasz, lub nie można go łatwo przenieść, gdy nie jest używany.

Nie zawsze jest oczywiste, jaki rozmiar telewizora należy kupić, dlatego też przygotowaliśmy niniejszy przewodnik po głównych kategoriach rozmiarów telewizorów oraz mocnych i słabych stronach każdej z nich. Poniżej znajduje się pełna lista różnych rozmiarów telewizorów, których mógłbyś potrzebować - oraz najlepszych telewizorów w każdej kategorii.

Małe telewizory (24-32 cale)

Dla tych, którzy balansują na pomysł wybrania przypadkowego rozmiaru, nie bójcie się. Producenci telewizorów mają tendencję do produkowania swoich zestawów w dość sztywnych wymiarach, co oznacza, że tak naprawdę istnieje tylko kilka rozmiarów, z których trzeba wybierać.

Na mniejszym końcu skali można otrzymać zestawy 20, 24 lub 28-calowe, z których niektóre najlepiej położyć na biurku lub na ladzie jako krok w górę od monitora komputera. Następnie masz 32 lub 36-calowy telewizor, który jest wystarczająco kompaktowy, aby zmieścić się w ciaśniejszych miejscach niż jego większe odpowiedniki, nie zmniejszając przy tym zbytnio rozmiarów. 

Są to dobre zakłady na jednoosobowe telewizory lub okazjonalne odbiorniki w mniejszych pomieszczeniach mieszkalnych - lub po prostu dla każdego, kto ma budżet, ponieważ 32-calowy telewizor może kosztować zaledwie 200 funtów / 200 dolarów / AU$350.

To, co zyskasz w wygodzie, możesz jednak przegapić w dodatkowych portach i ogólnej jakości obrazu. Nawet 32 cale są zbyt małe na wyświetlacz UHD o przekątnej 4K, co oznacza, że nie możesz oglądać materiałów w standardowej jakości HD/SDR w rozdzielczości 720p (1366 x 768 pikseli) lub 1080p (1920 x 1080 pikseli). Większość treści jest w jakości HD/SDR, tak czy owak, więc może nie jest to dla Ciebie duża strata - ale jeśli chcesz więcej z obrazu, możesz przeskoczyć kilka rozmiarów i pikseli się liczy.telewizory średniej wielkości (40-43 cale)
Pamiętasz, kiedy 40 cali to był olbrzymi rozmiar jak na telewizor? Obecnie telewizory o przekątnej 40/42/43 cali są postrzegane jako punkt wyjścia dla wyświetlacza o przekątnej 4K, a więc zazwyczaj oferują wygodny kompromis pomiędzy jakością obrazu a ceną.

Natywny telewizor 4K umożliwi oglądanie materiałów Ultra HD (3,840 x 2160 pikseli), wyświetlanie gier 4K z PS4 Pro lub Xbox One S/X oraz wejściowych płyt Blu-Ray DVD UHD 4K - i będzie to różnica między zestawem standardowych możliwości a zestawem zagruntowanym dla przyszłości rozdzielczości telewizyjnej. (Onus na przyszłość, ponieważ poza tymi przykładami nie ma jeszcze zbyt wiele treści 4K).

Ceny tych zestawów wynoszą zazwyczaj od 400 / 500 / AU$700 do 800 / 1000 / AU$1 400 za 40 lub mniej calowy wyświetlacz LCD. Nie dostajesz zastrzeżonych technologii paneli widoczne w większych rozmiarach, ale ten rozmiar jest prawdopodobnie gdzie dostajesz najwięcej bang dla Twojego buck.

Wielkoekranowe telewizory (55, 65, 75 cali)

Dla tych, którzy po prawdziwym kinie domowym, będziesz oglądał 55, 65 lub 75-calowy telewizor. Te zestawy są najlepsze do rozrywki dla dużych grup lub rodzin, oglądania meczów piłkarskich i sportowych na dużym ekranie i uzyskania pełnego efektu 4K Ultra HD Blu-ray i filmów.

Mamy tu do czynienia z większymi rozmiarami, ponieważ korzyści - i kompromisy - są dość podobne, gdy dojdzie się do tej skali.

Zestawy są droższe, zajmują więcej miejsca i muszą pracować ciężej, aby wyświetlić standardową zawartość HD/SDR na swoich ogromnych wyświetlaczach. Jeśli jednak masz dla nich miejsce, mogą być absolutnie magiczne, aby mieć je w zaciszu własnego domu.

Pięćdziesiąt pięć cali to również minimum dla OLED: wysokiej klasy technologia paneli, którą można znaleźć tylko w najbardziej zaawansowanych modelach flagowych firm Sony, Philips lub LG. Jeśli za wszelką cenę zależy Ci na najlepszej jakości obrazu - a będą koszty - to jest to prawdopodobnie to, do czego zmierzasz.

Ostatecznie to, czy zdecydujesz się na 55 czy 75 cali, może sprowadzać się do tego, co możesz zmieścić w swoim salonie i jaki jest Twój rzeczywisty budżet. 55-calowy telewizor może ustawić Cię z powrotem zaledwie 400 funtów / 400 dolarów / AU$600 dla modelu budżetowego i aż 2500 funtów / 2500 dolarów / AU$3 500 dla marki o wyższej jakości. 75-calowy telewizor pozwoli Ci na uzyskanie kilku tysięcy funtów lub dolarów.

Istnieje również szereg 82 lub 85-calowych telewizorów dla tych, którzy są naprawdę gotowi do wyjścia na super duży ekran. Te rozmiary są zazwyczaj dostarczane z OLED lub konkurencyjną technologią panelu QLED Samsunga, jeśli nie z 8-kilogramowym wyświetlaczem.

...ale rozmiar to nie wszystko...

Mimo że możemy być pod wrażeniem coraz większych rozmiarów ekranu, ważne jest, aby pamiętać, że większy nie zawsze jest lepszy.

Większy ekran może oczywiście wyświetlać większy obraz, ale jeśli nie jest w stanie obsłużyć wyższych rozdzielczości - lub technik zwiększania rozdzielczości potrzebnych do powiększania treści w niskiej rozdzielczości - płacisz po prostu za duży, nieostry obraz. W końcu do wyświetlenia większego ekranu potrzeba więcej pikseli, a te dodatkowe piksele muszą być odporne na intensywne przetwarzanie obrazu, aby zawartość HD lub UHD dobrze wyglądała na dużym ekranie.

Większy ekran jest również trudniejszy do zmieszczenia w ciasnych pomieszczeniach i może dominować w pomieszczeniu, w którym się znajduje. To dobrze, jeśli chcesz dać swojemu telewizorowi dumę z miejsca, ale warto się zastanowić, zanim skoczysz na największy ekran, jaki możesz znaleźć.

O serwisie

Interesujesz się nowościami technologicznymi? Jesteś ciekawy najnowszych rozwiązań sprzętów elektrycznych? A może chcesz kupić nowy sprzęt do swojego domu? Nie ważne, czy potrzebujesz nowego komputera, telewizora, sokowirówki, czy po porostu jesteś zainteresowany nowościami. Sprawdź nasze opinie i recenzje, które pomogą Ci w wyborze oraz poszerzą Twoje horyzonty!

Śledź nas i sprawdzaj na bieżąco nasze publikacje.