Lata doświadczeń w biznesie

Zrozumieć USB - kilka słów o typach złączy

Zrozumieć USB - kilka słów o typach złączy

USB to uniwersalne złącze, które może być używane do komunikacji przewodowej między różnymi typami urządzeń. Dowiedz się więcej o różnych typach złączy USB.

Co to jest USB?

USB (skrót od Universal Serial Bus) to popularny interfejs umożliwiający komunikację między urządzeniami a hostem sterującym, którym zazwyczaj jest komputer osobisty (PC) lub smartfon. USB jest używany do podłączania urządzeń peryferyjnych, takich jak myszy, klawiatury przemysłowe >> oraz drukarki, skanery i urządzenia multimedialne. W magazynie, np. kolektory danych >>, czytniki kodów kreskowych lub drukarki etykiet >> do komputera lub smartfona.
Podłączenie urządzenia peryferyjnego przez USB jest łatwe. Nowoczesne komputery są w stanie wykryć port i zainstalować odpowiednie sterowniki. W momencie podłączenia urządzenie może być używane automatycznie, np. skaner kodów kreskowych lub mysz do komputera.

Rodzaje portów i złączy USB

Istnieje wiele różnych typów złączy i portów USB, których można używać do podłączania urządzeń. Różnią się one wielkością, kształtem i szybkością przesyłania danych. Aby podłączyć urządzenie przez USB, trzeba znać dokładną nazwę i typ każdego złącza. W komputerach i tabletach można znaleźć co najmniej jeden z następujących typów portów USB: USB-A USB B, USB-C lub USB-C. Istnieją także warianty mini USB i micro USB.

USB typu A

Najpopularniejszym typem portu USB jest złącze USB typu A. Jest ono prostokątne i płaskie. Jest ono prostokątne i płaskie. Umożliwia podłączenie klawiatury do komputera lub drukarki etykiet do komputera.

USB typu B

To złącze jest starszym typem, który nie jest obecnie tak powszechnie używany. Ma prawie kwadratowy kształt, ze ściętymi końcami. Służy do podłączania drukarek i zewnętrznych dysków twardych bezpośrednio do komputerów stacjonarnych.

USB typu C

Jest to najnowszy typ złącza USB. Po raz pierwszy pojawił się w 2014 roku. Został stworzony do obsługi urządzeń o mniejszych, lżejszych i cieńszych obudowach. Można go znaleźć w smartfonach i tabletach, ale pojawia się także w nowych generacjach laptopów. Jest to jedyny port do przesyłania wideo, danych i ładowania.

usb c

Łatwo rozpoznać wydłużony kształt i owalne rogi USB Typu-C. Jest ono symetryczne, co oznacza, że można je włożyć do każdego portu. USB-C umożliwia podłączenie dwóch urządzeń z portami USB-C, w przeciwieństwie do starszych kabli, które miały USB-A po jednej stronie i inny typ po przeciwnej.

Czytaj więcej na: https://ochronasmartfona.eu/a/jtsf,co-musisz-wiedziec-o-usb-c

Istnieją dwa rodzaje złączy: tradycyjne i mini.

Mini USB

Mini USB to uproszczona wersja złącza USB. Zostały one pierwotnie zaprojektowane do współpracy z mniejszymi urządzeniami, takimi jak kompaktowe smartfony. Obecnie mini USB jest mniej popularne. Stosuje się je przede wszystkim w aparatach cyfrowych i zewnętrznych dyskach twardych.

Mikro USB

Złącze micro USB typu B, mniejsza wersja mini USB, pozwala urządzeniom przenośnym być smuklejszymi, a jednocześnie nadal podłączać je do komputerów i innych hubów. Złącze, które można znaleźć we wszystkich typach urządzeń przenośnych, takich jak telefony z systemem Android i słuchawki Bluetooth, nosi nazwę Micro USB. Złącze USB Typu-C coraz częściej zastępuje Micro USB, które jest coraz powszechniejsze w nowych smartfonach.

Jakie są standardy USB?

Rozmiar i kształt złączy USB mogą się różnić pod względem przepustowości i stosowanych standardów.

W 2000 r. po raz pierwszy udostępniono standard USB 2.0. Choć dziś jest on przestarzały, nadal istnieją urządzenia obsługujące ten standard. Umożliwia on przesyłanie danych z szybkością Hi-Speed (480 Mb/s) i zużywa prąd o natężeniu 500 mA. W standardzie 2.0 stosowany jest tryb półdupleksu. Dane mogą być przesyłane tylko w jedną stronę (z komputera do urządzenia lub odwrotnie). Długość kabla nie powinna przekraczać 5 m.

USB 3.0. Został po raz pierwszy zaprezentowany na Intel Developer Forum we wrześniu 2007 roku. Jego cechą charakterystyczną jest magistrala SuperSpeed, która zapewnia szybkość przesyłania danych na poziomie 4,8 Gbit/s. Może pobierać prąd o natężeniu do 900 mA. Jest zgodna z USB 2.0. Standard ten pozwala na maksymalną długość kabla wynoszącą 3 metry.

USB 3.1. USB 3.1. Od 2013 roku znany także jako SuperSpeed + oraz USB 3.1 Gen 2. Zapewnia znaczny wzrost prędkości i funkcjonalności, w tym surowy transfer danych z prędkością 10Gbit /s.

USB 3.1. znacznie przyspieszył prędkość ładowania większych urządzeń, takich jak tablety i laptopy.

USB 3.2 (USB3.2 Gen 2x2). Został wprowadzony w 2017 r. i obejmował dwa nowe tryby transferu SuperSpeed+ przez USB C o szybkości danych od 10 do 20 Gbit/s (1,25 GB/s i 2,5 GB/s).

USB 4 - to nowy standard, który został wprowadzony w 2019 roku. Jego koncepcja polega na wyeliminowaniu zamieszania i chaosu spowodowanego przez różne standardy i nazewnictwo. USB 4 jest przeznaczony tylko dla złączy USB-C. Maksymalna szybkość przesyłania danych w standardzie USB 4 wynosi 40 Gb/s.

O serwisie

Interesujesz się nowościami technologicznymi? Jesteś ciekawy najnowszych rozwiązań sprzętów elektrycznych? A może chcesz kupić nowy sprzęt do swojego domu? Nie ważne, czy potrzebujesz nowego komputera, telewizora, sokowirówki, czy po porostu jesteś zainteresowany nowościami. Sprawdź nasze opinie i recenzje, które pomogą Ci w wyborze oraz poszerzą Twoje horyzonty!

Śledź nas i sprawdzaj na bieżąco nasze publikacje.