Jak wybrać gramofon?
Gramofony przeżywają swój renesans. Mimo szybkiego rozwoju muzyki cyfrowej, muzyka analogowa nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Warto zastanowić się, jaki gramofon zapewni najlepszą jakość dźwięku i spełni nasze oczekiwania. Kupując gramofon należy pamiętać o sprawdzeniu jakości wszystkich jego elementów. Kluczowa jest jakość ramienia. Jest to kluczowy element gramofonu, który bezpośrednio wpływa na jakość dźwięku. Warto wiedzieć, z jakiego materiału jest wykonane i czy przenosi drgania. Może to w znacznym stopniu wpłynąć na jakość dźwięku. Długość i kształt ramion gramofonu mogą być różne.
Najczęściej spotykane ramiona są proste lub w kształcie litery S. Wkładka to kolejny ważny element gramofonu. Jest ona odpowiedzialna za odczytanie sygnału zapisanego w rowkach i przesłanie go do wyjścia lub przeciwwzmacniacza. Wkładka składa się z cewki i magnesu wraz z igłą. Istnieją wkładki magnetoelektryczne, które posiadają ruchomą cewkę oraz wkładki elektromagnetyczne. W pierwszym przypadku magnes i igła poruszają się wewnątrz cewki, a w drugim są nieruchome. W drugim, magnez jest elementem stacjonarnym. Dlatego też różnica jest tak niewielka. O cenie gramofonu często decyduje cena wkładki lub rodzaj igły. Najważniejszym parametrem jest szlif Twojej igły. Jest to część, która dotyka powierzchni płyty. Stożkowe zakończenie jest najczęściej spotykane w przypadku najtańszych wkładek. Nie dostarcza ona precyzyjnych informacji dźwiękowych i powoduje, że dźwięk jest mniej szczegółowy, zwłaszcza w wysokich tonach. Lepszą, choć droższą, opcją jest szlif eliptyczny. Zapewnia bardziej precyzyjny odczyt i znacznie lepiej różnicuje. Ważne jest, aby określić swój maksymalny budżet podczas zakupu gramofonu.
Charakterystyka gramofonu
Gramofony służą do odtwarzania płyt winylowych. Wzmacnia on sygnały akustyczne, które odczytywane są przez wkładkę gramofonową umieszczoną na ramieniu. Niezbędny będzie również przedwzmacniacz gramofonowy. Coraz częściej można spotkać urządzenia ze wzmacniaczem zintegrowanym. Inną opcją są gramofony z modułem wzmacniacza przeciwsobnego. Tego typu rozwiązanie oferuje użytkownikom jeszcze więcej opcji. Gramofony mogą być wtedy podłączone do aktywnych głośników lub wzmacniaczy zintegrowanych. Urządzenia te są odporne na zakłócenia pochodzące od silnika, ponieważ są odizolowane od oryginalnej konstrukcji gramofonu. Pomaga to wzmocnić system, pozwalając na zastosowanie najbardziej zaawansowanego trzeciego modelu wzmacniacza.
Jak wybrać model, który spełni Twoje oczekiwania?
Na rynku istnieją trzy rodzaje gramofonów. Należą do nich gramofony półautomatyczne, manualne i automatyczne. Dla początkujących lepiej wybrać gramofony automatyczne. Wystarczy umieścić płytę na talerzu i nacisnąć przycisk start. Specjalny mechanizm poruszy wtedy ramię i opuści je w odpowiednie miejsce na płycie winylowej. Następnie rozpocznie się odtwarzanie dźwięku. Po zakończeniu odtwarzania gramofon podniesie ramię i przesunie je do podparcia. Mechanizm może również sam wyłączyć silnik. Wszystko odbywa się w takim przypadku automatycznie. Gramofony półautomatyczne natomiast wymagają od użytkownika zainicjowania odtwarzania. Oznacza to, że ramię musi być ustawione w pozycji, w której użytkownik chce odtworzyć płytę. Mechanizm będzie również podnosił i przesuwał ramię do właściwej pozycji spoczynkowej po zakończeniu odtwarzania. Gramofony półautomatyczne mogą również samodzielnie wyłączać silniki.
Gdzie mogę znaleźć wysokiej jakości gramofon?
Profesjonalne sklepy muzyczne zarówno online, jak i offline powinny być Twoim pierwszym wyborem, jeśli chodzi o wysokiej jakości gramofony. Warto posłuchać opinii innych użytkowników i klientów. W sieci dostępnych jest wiele opinii, w tym opinie klientów, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat konkretnych sklepów. Daje to pełny obraz jakości sprzętu oraz profesjonalizmu sklepu. Należy również zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe usługi, takie jak gwarancja czy możliwość serwisowania sprzętu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które pierwszy raz korzystają z gramofonu.