Lata doświadczeń w biznesie

Jak usunąć swoje dane ze starego komputera lub telefonu

Jak usunąć swoje dane ze starego komputera lub telefonu

Kiedy porzucasz swój komputer lub smartfon, czy wycierasz go do czysta? A co z komputerem roboczym? Oto jak nie zostawić po sobie żadnego śladu.

Jeśli pozbywacie się starych dokumentów, takich jak wyciągi bankowe lub formularze podatkowe, eksperci ds. bezpieczeństwa zalecają zniszczenie dokumentów, aby nie mogły być one wykorzystane przez złodziei tożsamości. Jest to praktyka, z którą każdy powinien być zaznajomiony, ponieważ może to być najlepsza rekomendacja dla zapobiegania kradzieży tożsamości.

Jednak wielu konsumentów i wiele organizacji zwraca się w stronę świata bez papieru, a nagrania niegdyś przechowywane w szafkach na dokumenty są teraz przechowywane na twardych dyskach komputerów. Jednak komputery są w końcu wymieniane, a stare są oddawane, poddawane recyklingowi, przekazywane lub odnawiane - często z informacjami pozwalającymi na identyfikację osoby (PII) nadal znajdują się na maszynie.

Podnieś każdy stary komputer wyrzucony na ulicę, a szanse są takie, że jego dysk twardy nadal będzie w nim obecny - i będzie miał mnóstwo informacji o jego poprzednich właścicielach.

Podstawy

Po prostu usunięcie danych poprzez opróżnienie folderu "śmieci" nie spowoduje całkowitego wytarcia wszystkich tych informacji. Zanim pozbędziesz się starego komputera osobistego, eksperci zalecają, abyś przynajmniej w pełni sformatował swój dysk twardy i ponownie zainstalował system operacyjny. Lepszym rozwiązaniem jest wyczyszczenie dysku twardego.

"Z komputerami, to nie jest trudne do wytarcia danych, jeśli rozumiesz, co robisz i zrobić to poprawnie," powiedział Greg Kelley, dyrektor ds. technologii z Vestige Digital Investigations w Medina, Ohio.

"Najważniejszą rzeczą do rozważenia jest to, że aby mieć pewność, że masz wszystkie swoje dane, musisz wytrzeć cały dysk twardy", powiedział Kelley. "Programy takie jak BCWipe i Eraser mogą wykonać tę pracę."

Jeszcze łatwiejszym sposobem na to, pod warunkiem, że użytkownik ma system Windows 7 lub lepszy, jest stworzenie dysku do naprawy systemu, a następnie sformatować dysk twardy za pomocą standardowego polecenia formatu, powiedział Matthew Kinney, wiceprezes wykonawczy ds. badań i rozwoju z staffing-software maker BWSI w Phoenix.

"To również używa podejścia write-zero, nadpisując każdy blok zerami binarnymi, i jest super proste," Kinney powiedział. "Polecam to wielu moim przyjaciołom, którzy nie są technikami i każę im korzystać z instrukcji na About.com."

Jednak nie każda próba wyczyszczenia dysku twardego jest w 100 procentach skuteczna. W takim przypadku i jeśli chcesz zachować dysk twardy przy komputerze, Kelley zalecił zabranie urządzenia do wykwalifikowanego technika komputerowego w celu wykonania pracy.

"Upewnij się, że technik komputerowy jest tym, który rozumie, że usunięcie pliku, sformatowanie dysku twardego lub ponowna instalacja systemu operacyjnego nie spowoduje, że dane nie będą mogły być odzyskane", powiedziała Kelley. "Ci technicy będą wiedzieć wystarczająco dużo, aby zidentyfikować odpowiednie narzędzia do wytarcia dysku".

Jeśli w komputerze PC znajduje się dysk SSD (solid state drive) zamiast tradycyjnego obrotowego dysku twardego, większość dysków SSD zawiera narzędzia do "disk-wiping", które powinny wykonać tę sztuczkę. Instrukcje można znaleźć w witrynie internetowej producenta dysku SSD.

Jeśli wysyłasz swój komputer do recyklingu lub przekazujesz go krewnemu lub organizacji charytatywnej, najlepszym sposobem na ochronę danych osobowych jest po prostu usunięcie dysku twardego i fizyczne zniszczenie go.

Poza lokalem

Wyeliminowanie danych osobowych z komputerów osobistych przechowywanych w domu jest stosunkowo proste. Prawdziwe problemy wiążą się z urządzeniami przenośnymi i komputerami roboczymi. Właściciele smartfonów i tabletów przechowują teraz na tych urządzeniach wiele danych osobowych. Aplikacje są dostępne w celu "wytarcia" urządzeń w przypadku ich zgubienia lub kradzieży, ale technologia ta jest wciąż stosunkowo nowa i niektóre dane mogą pozostać w tyle.

"Wiele telefonów komórkowych ma opcję "przywracania domyślnych ustawień fabrycznych", która usuwa dane, ale w wielu przypadkach wykazano, że nie zawsze to działa", powiedział Adam Wosotowsky, architekt danych wiadomości w Santa Clara, Kalifornia, firma McAfee. "Dodatkowo, nie nadpisują danych wielokrotnie, aby uniemożliwić odzyskanie sprzętu kryminalistycznego".

Jeśli nie zamierzasz już nigdy więcej korzystać z telefonu, najlepszym rozwiązaniem jest jego fizyczne zniszczenie. Jeśli jednak chcesz poddać telefon recyklingowi, najbezpieczniejszą opcją może być sprzedanie go firmie, która odnawia telefony w celu ich ponownej sprzedaży.

Powodem podążania tą drogą, powiedział Kyle Marks of Retire-IT, Columbus, Ohio, firma specjalizująca się w utylizacji komputerów, jest to, że te firmy mogą skończyć się odpowiedzialnością, jeśli Twoje dane osobowe znajdują się na urządzeniu, które odnowili i sprzedali. W tym przypadku, w ich najlepszym interesie leży zapewnienie bezpieczeństwa Twoich danych.

Czy ufasz swojemu szefowi?

Firmy są również zainteresowane zapewnieniem bezpieczeństwa danych osobowych. Jednak Marks zaznaczył, że choć większość firm ma ścisłą ewidencję przychodzących zapasów, są one bardziej niedbałe, jeśli chodzi o utylizację sprzętu.

Jeśli Twój komputer jest wymieniany lub jeśli opuszczasz firmę, będziesz chciał się upewnić, że przynajmniej usunąłeś wszystko, co zawiera Twoje dane osobowe, w tym pliki tymczasowe i historie przeglądania. Możesz również zapytać swoich pracowników działu wsparcia IT o to, co dzieje się ze starym sprzętem i czy maszyny są czyszczone, czy też dyski twarde są ponownie formatowane.

"Dojrzała, dobrze zarządzana firma powinna mieć formalną procedurę utylizacji komputera", powiedział Marks. Ale masz pełne prawo do obaw, jeśli twoje wsparcie IT będzie miało charakter "my się tym zajmiemy, nie martw się", kiedy pytasz o utylizację komputera."

Niestety, nic nie można na to poradzić.

"Gdy te dane znajdą się na komputerze, w zależności od polityki firmy i lokalnych przepisów, możesz nie mieć już do nich prawa własności", powiedział Kelley.

Zamiast tego, Kelley powiedział, zostaw swój bank, osobistą pocztę elektroniczną i portale społecznościowe do komputera domowego. W ten sposób możesz kontrolować, co dzieje się z twoimi danymi osobowymi, gdy przychodzi czas na pozbycie się twojego starego sprzętu.

O serwisie

Interesujesz się nowościami technologicznymi? Jesteś ciekawy najnowszych rozwiązań sprzętów elektrycznych? A może chcesz kupić nowy sprzęt do swojego domu? Nie ważne, czy potrzebujesz nowego komputera, telewizora, sokowirówki, czy po porostu jesteś zainteresowany nowościami. Sprawdź nasze opinie i recenzje, które pomogą Ci w wyborze oraz poszerzą Twoje horyzonty!

Śledź nas i sprawdzaj na bieżąco nasze publikacje.