Lata doświadczeń w biznesie

Jak nagrać swój ekran

Jak nagrać swój ekran

Jest wiele powodów do nagrywania ekranu, niezależnie od tego, czy używasz komputera PC z systemem Windows, Mac, telefonu czy tabletu - możesz nagrywać film na YouTube, komponować samouczek programowy lub przygotowywać prezentację do pracy.

Możesz zacząć od sięgnięcia po darmowy rejestrator ekranowy, a dookoła jest kilka doskonałych opcji, ale możesz nie zdawać sobie sprawy, że Windows ma już swoje własne wbudowane narzędzie do nagrywania, ukryte w preinstalowanej aplikacji Xbox.

Możesz również nagrywać swój ekran z poziomu okna przeglądarki, bez konieczności pobierania i instalowania dużego programu. Wszystko zależy od tego, co nagrywasz, jaki sprzęt używasz i ile czasu masz do dyspozycji.

Po zakończeniu możesz udostępnić nagranie jako takie lub dokonać kilku poprawek za pomocą darmowego edytora wideo - przyciąć klip do długości, dodać tytuły lub nagrać lektora.

Jak nagrać swój ekran w systemie Windows

Jest dobrze ukryty, ale Windows 10 ma własny wbudowany rejestrator ekranu, przeznaczony do nagrywania gier. Aby go znaleźć, otwórz preinstalowaną aplikację Xbox (wpisz Xbox w pole wyszukiwania, aby go znaleźć), a następnie dotknij [Windows]+[G] na klawiaturze i kliknij "Yes, this is a game". 

Kliknij "Rozpocznij nagrywanie" lub dotknij [Windows]+[Alt]+[R], aby rozpocząć, a następnie użyj tego samego skrótu po zakończeniu. Nagrane filmy zostaną zapisane w folderze Videos/Capture w formacie MP4.

Aby dostosować ustawienia rejestratora, zaloguj się do aplikacji Xbox i uzyskaj dostęp do opcji rejestratora gier. Nie możesz wybrać innego folderu docelowego dla nagrań, ale możesz wybrać ustawienie jakości, zdecydować, czy chcesz nagrywać dźwięk, czy nie, oraz ustawić maksymalną długość klipu.

Niestety nie wszystkie urządzenia z systemem Windows 10 mogą nagrywać materiał filmowy za pomocą Game Bar. Aby z niego korzystać, potrzebna jest karta graficzna obsługująca jeden z poniższych koderów:

  • Intel Quick Sync H.260
  • Nvidia NVENC
  • AMD VCE

Jeśli Twój komputer stacjonarny lub laptop nie kwalifikuje się, zapoznaj się z naszym wyborem najlepszych darmowych rejestratorów ekranowych, aby uzyskać więcej opcji.

Jak nagrać ekran na komputerze Mac

Nagrywanie ekranu komputera Mac jest znacznie łatwiejsze niż WIndows PC. Jeśli używasz MacOS Mojave, wystarczy nacisnąć skrót klawiaturowy Shift+⌘+5, a pojawią się wszystkie elementy sterujące przechwytywaniem obrazu wideo i nieruchomego z pulpitu. Możesz nagrać cały ekran, sekcję lub konkretne okno, a następnie przyciąć, zapisać lub podzielić się wynikowym materiałem filmowym.

Jeśli używasz starszej wersji systemu MacOS, możesz nagrać ekran za pomocą Quicktime Player. Wystarczy otworzyć aplikację (która jest domyślnie zainstalowana)

Jak nagrać swój ekran na Androida

Android 10 posiada własny rejestrator ekranowy, który można znaleźć, otwierając menu "Ustawienia" i wybierając "O telefonie". Dotknij numer wersji siedem razy, a następnie wprowadź dane uwierzytelniające odblokowanie po wyświetleniu monitu. Spowoduje to uruchomienie telefonu w trybie deweloperskim, co pozwoli na przetestowanie funkcji, które nie są jeszcze w pełni gotowe.

Wróć do ustawień systemowych, dotknij "Opcje programisty" i wybierz "Flagi funkcji". Odszukać flagę "settings_screenrecord_long_press" i przełączyć przełącznik, aby ją aktywować. Możesz teraz nagrać swój ekran w dowolnym momencie, naciskając przycisk zasilania, aby wywołać menu opcji zasilania, a następnie trzymając wciśnięty przycisk zrzutu ekranu, aż pojawią się opcje nagrywania ekranu.

Jeśli używasz Androida Pie lub wcześniej, będziesz potrzebował nagrywarki ekranowej innej firmy z Google Play Store. Takie aplikacje są bardzo popularne, więc nie brakuje shoddily wykonane lub wręcz złośliwe dostępne. 

Jeśli chcesz nagrać materiał filmowy z gry, Google Play Games ma wbudowany rejestrator ekranu, który automatycznie rozpocznie nagrywanie materiału filmowego po uruchomieniu gry. Do wszystkiego innego polecamy AZ Screen Recorder. Jest on prosty w obsłudze i wyposażony w przydatne funkcje. Wersja darmowa jest doskonała, ale za niewielką opłatą dostępne są dodatkowe opcje.

Jak nagrać ekran iPhone'a lub iPada

Nagrywanie na ekranie iPhone'a lub iPada jest podobnie proste. Stuknij "Ustawienia", następnie "Centrum sterowania" i "Dostosuj sterowanie", a następnie stuknij zieloną ikonę plus obok "Nagrywanie ekranu".

Załaduj aplikację, którą chcesz nagrać, a następnie przesuń palcem w górę od dołu ekranu (lub w dół od góry po prawej stronie, jeśli korzystasz z iPhone'a X lub nowszego, albo iPada z systemem iOS 12 lub iPadOS. Naciśnij przycisk "Nagrywaj" (kropka w kółku), a rozpocznie się trzysekundowe odliczanie. Gdy to się skończy, rozpocznie się nagrywanie.

Aby zakończyć nagrywanie, dotknij wskaźnika czasu w lewym górnym rogu ekranu i wybierz opcję "Stop". Pamiętaj, że wszystkie powiadomienia otrzymywane podczas nagrywania będą również przechwytywane.

O serwisie

Interesujesz się nowościami technologicznymi? Jesteś ciekawy najnowszych rozwiązań sprzętów elektrycznych? A może chcesz kupić nowy sprzęt do swojego domu? Nie ważne, czy potrzebujesz nowego komputera, telewizora, sokowirówki, czy po porostu jesteś zainteresowany nowościami. Sprawdź nasze opinie i recenzje, które pomogą Ci w wyborze oraz poszerzą Twoje horyzonty!

Śledź nas i sprawdzaj na bieżąco nasze publikacje.