Lata doświadczeń w biznesie

Kable do smartfona - na co zwrócić uwagę przy wyborze kabla USB?

Kable do smartfona - na co zwrócić uwagę przy wyborze kabla USB?

Ważne jest, aby wiedzieć, jak skutecznie wybrać kabel, który spełni Twoje potrzeby. Poznaj różne rodzaje złączy USB.

Termin kabel USB jest dziś używany w odniesieniu do szerokiej gamy złączy. Nie wszystkie kable ze złączem USB mają taką samą funkcjonalność. Ważne jest, aby wiedzieć, jak wybrać kabel spełniający Twoje potrzeby. Dowiedz się więcej o różnych typach złączy USB.

Rodzaje kabli USB

W zależności od używanego sprzętu możesz znaleźć różne złącza. Często są one trudne do rozróżnienia na pierwszy rzut oka. Komputery i ładowarki często korzystają z dużych złączy typu A. Drukarki są najczęstszym miejscem, w którym można znaleźć klasyczne złącze USB typu B. Natomiast złącze USB typu micro obejmuje:

Kabel USB typu A to złącze występujące w wielu urządzeniach elektrycznych, takich jak czytniki ebooków, kamery i aparaty cyfrowe.

Kabel USB typu B: Ten typ złącza jest nadal używany w wielu smartfonach i innych urządzeniach, które ładują się za pomocą kabla.

Kabel USB typu C to najnowszy typ złącza w tej grupie. Kable USB typu C powoli zastępują swoich poprzedników. Oferują większą wydajność i komfort ładowania. Użytkownicy nie muszą już szukać właściwej strony podczas podłączania telefonu. Transfer plików jest również szybszy.

Warto zwrócić uwagę na standard zasilania dużych złączy USB-A. Kable USB 3.0 są znacznie wydajniejsze, co widać podczas przesyłania danych na zewnętrzny dysk twardy. Złącza USB 3.0 mogą przesyłać dane z prędkością 400-600 MB/s, a teoretycznie nawet 5 Gb/s. USB 2.0 (High Speed USB), z drugiej strony, jest ograniczone do 60 MB/s. Wtyczka USB 3.0 jest łatwa do zidentyfikowania, ponieważ wewnętrzny element, który był biały lub czarny w starszych generacjach, jest teraz niebieski.

Nowsze wersje USB 3 zapewniają jeszcze lepszą wydajność. USB 3.2 posiada dwie linie o przepustowości 10 Gb/s lub 5 Gb/s, co pozwala na osiągnięcie maksymalnej przepustowości 20 Gb/s.

Niewprawne oczy mogą nie być w stanie rozróżnić poszczególnych złączy. Dlatego przed wyborem kabla USB do aparatu, czytnika lub smartfona należy najpierw określić, jaki typ kabla USB jest potrzebny.

Dowiedz się więcej https://kabeldotelefonu.pl/

Zastosowania kabli USB

Kable USB są często dwufunkcyjne. Niektóre kable są przeznaczone wyłącznie do ładowania telefonu lub powerbanku. W pudełku z nowym smartfonem zazwyczaj znajdziemy ładowarkę, a także kabel USB. Ten kabel ma uniwersalne zastosowanie. Może być używany do ładowania urządzenia i przesyłania plików do komputera.

Jeśli narzekasz na wolne ładowanie fabrycznej ładowarki, to prawdopodobnie kupisz nową ładowarkę o większej mocy. Decydując się na taki krok, nadal warto zainwestować w kabel ładujący o dużej pojemności. Testy wykazały, że im krótszy przewód, tym smartfon ładuje się szybciej.

Kabel USB-C

Czy USB-C to przyszłość kabli do smartfona?

Coraz więcej urządzeń jest obecnie wyposażonych w gniazda USB-C. Początkowo gniazda te można było znaleźć jedynie w sprzęcie z wyższej półki, takim jak flagowe telefony Samsunga czy tablety Microsoft Surface. Obecnie ten typ złącza znajduje się w wielu słuchawkach (przewodowych lub ładowarkach True Wireless), komputerach i wielu smartfonach. Apple, które przez lata wyróżniało się unikalnym złączem Lightning, teraz zdecydowało się na użycie USB-C w iPhone'ach 13. generacji. Jest to duży krok w kierunku uniwersalizacji urządzeń elektronicznych.

Kabel USB-C jest teraz powszechnie dostępny, co wyeliminowało jedną z głównych przeszkód dla użytkowników. Był nią wymóg korzystania z prawej strony kabla, jak w przypadku USB-B. Type-C ma zaokrąglone krawędzie po obu stronach. Ułatwia to podłączenie ładowarki do smartfona po zmroku.

Ważne jest, aby pamiętać, że audio i wideo są obsługiwane przez kable USB-C. Ten typ kabla pozwala tylko niektórym modelom na podłączenie głośników lub projektora. Aby było to możliwe, kabel musi obsługiwać Thunderbolt (połączenie DisplayPort i PCI Express) lub DisplayPort. Jeśli wybrany model wykorzystuje tę technologię, jest to najczęściej używany kabel z rodziny USB.

Unia Europejska nieustannie dąży do standaryzacji złączy w ładowarkach urządzeń elektrycznych. Byłaby to świetna zmiana dla użytkowników, ale byłaby również korzystna dla środowiska, ponieważ kable USB mogłyby być wykorzystywane do różnych celów. Ważne jest, aby wiedzieć, jakiego kabla należy użyć do swojego urządzenia.

O serwisie

Interesujesz się nowościami technologicznymi? Jesteś ciekawy najnowszych rozwiązań sprzętów elektrycznych? A może chcesz kupić nowy sprzęt do swojego domu? Nie ważne, czy potrzebujesz nowego komputera, telewizora, sokowirówki, czy po porostu jesteś zainteresowany nowościami. Sprawdź nasze opinie i recenzje, które pomogą Ci w wyborze oraz poszerzą Twoje horyzonty!

Śledź nas i sprawdzaj na bieżąco nasze publikacje.