Lata doświadczeń w biznesie

Jak przenieść dane z telefonu do laptopa? Kabel OTG załatwi sprawę

Jak przenieść dane z telefonu do laptopa? Kabel OTG załatwi sprawę

Twój smartfon może mieć funkcje, z których nie zdajesz sobie sprawy. Port USB w telefonie nie służy wyłącznie do zasilania urządzenia. Podstawowym wyposażeniem produktu, które zwykle znajduje się w pudełku od producenta, jest instrukcja obsługi, ładowarka z kablem zasilającym oraz słuchawki. Jednak w wielu przypadkach w środku opakowania jest jeszcze jedno łącze, które czasem budzi wiele pytań, ponieważ nie wszyscy wiedzą, do czego służy, to łącza to kabel OTG.

Co to jest kabel OTG?

Za literami „OTG” kryje się wyrażenie z języka angielskiego „On The Go” – po polsku „w drodze”. Łącze USB OTG znacznie rozszerza pole do działania w kwestii przesyłania danych. Sam kabel nie jest drogi. Dlatego, jeśli z jakiegoś powodu producent nie umieścił go w opakowaniu smartfona lub go zgubiłeś, nie wiedząc za bardzo jak wykorzystać jego funkcje, to łatwo uzupełnić ten brak w wyposażeniu swojego urządzenia – możesz wejść na znane strony internetowe ze sprzętem GSM i na pewno znajdziesz w ofercie kabel OTG np. na https://hamamobile.pl/.

Kabel OTG ma funkcje, które pozwolą Ci podłączyć smartfon do urządzeń, o których wcześniej myślałeś, że mają zastosowanie wyłącznie w przypadku komputera. Za sprawą łącza OTG Twój telefon będzie mógł być podłączony, na przykład do klawiatury, myszki, a nawet gamepada. W przypadku, gdy urządzenie nie ma dostępu do internetu, na przykład poprzez awarię modułu lub po prostu braku takiej funkcji, to za sprawą kabla OTG podłączysz je także do zewnętrznego modemu. Rozszerzeniem funkcji kabla OTG będzie zastosowanie dodatkowego rozdzielacza, czyli tzw. USB hub. Za jego sprawą zwiększysz liczbę łączy, które mogą być podłączone do głównego portu. Kolejną funkcją kabla OTG jest możliwość szybkiego przesyłu danych. Działanie urządzenia pozwala na podłączenie smartfona do pendriva lub dysku zewnętrznego, a także przeniesienia danych między akcesoriami USB i USB–C. W łączach dobrej jakości transfer przesyłu danych jest możliwy aż do 5000 Mb/s. Kabel OTG jest także niezawodny i kompaktowy, dlatego świetnie się sprawdza w codziennych sytuacjach.

Kabel OTG: w jakich przypadkach się przyda?

Kabel OTG może się przydać w wielu sytuacjach. Dzięki niemu można przenieść dane między akcesoriami USB a urządzeniem mobilnym USB–C. Z wymienionych wcześniej zastosowań, najczęściej wykorzystuje się podłączanie klawiatury lub myszki. Za ich sprawą nawigowanie po funkcjach smartfona lub tabletu jest dużo łatwiejsze, a korzystanie z klawiatury pozwala na znaczne skrócenie czasu odpisywania na wiadomości lub pracy w aplikacjach typu Word lub Google Documents. Kolejnym atutem kabla OTG jest to, że znacznie rozszerza możliwości urządzeń przenośnych. W przypadku awarii lub braku dostępu do internetu można podłączyć smartfon i tablet do przenośnego modemu i korzystać z łącza 3G lub szybkiej transmisji danych LTE. Dzięki temu zwiększysz zasięg urządzeń. Warto pamiętać, że aby móc skorzystać z tej funkcji sprzęt powinien mieć zamontowaną aktualną kartę SIM.

Ważną kwestią jest dopasowanie wtyczki portu kabla USB OTG. W przypadku smartfonów najczęstszym rozwiązaniem jest wtyczka typu C. Z kolei urządzenia takie jak klawiatura, myszka, czy pendrive korzystają z wtyczki typu A. Poświęcając odpowiednią ilość czasu na sprawdzenie rodzaju wtyczki można uniknąć pomyłki i konieczności zakupu kolejnego produktu.

Jednak nie w każde urządzenia ma możliwość podłączenia kabla OTG. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy korzystasz ze starszego smartfona lub wybrałeś urządzenie z niskiej półki budżetowej. Aktualnie obsługa funkcji OTG jest standardem, ale zawsze lepiej się dobrze upewnić przed zakupem urządzenia. Poinformuje Cię o tym oznaczenie na pudełku smartfona. To specjalne logo, w którym znajdziesz napis „Certified USB On–The–Go”. W przypadku, gdy nie masz takiej możliwości, bo na przykład użytkujesz używany smartfon lub zgubiłeś pudełko, to możesz wejść na stronę sklepu z aplikacjami Google lub Apple Store i poszukać programu, który pozwoli Ci sprawdzić, czy urządzenie, które posiadasz, obsługuje standard „On–The–Go”.

Kabel OTG jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o wykorzystywanie funkcji urządzeń peryferyjnych–klawiatury, myszki lub gamepada. Za pomocą łącza OTG można także korzystać z szybkiego internetu, na przykład za sprawą modemu Wi–Fi. Większość smartfonów i tabletów posiada w swoim wyposażeniu kabel OTG, a w przypadku, gdy go nie ma łatwo to łącze zakupić u popularnych producentów. Przed nabyciem warto wybrać odpowiedniego dostawcę, który gwarantuje, że połączenie będzie bezpieczne dla obu urządzeń i nie wystąpią problemy z działaniem lub niepożądane usterki.

O serwisie

Interesujesz się nowościami technologicznymi? Jesteś ciekawy najnowszych rozwiązań sprzętów elektrycznych? A może chcesz kupić nowy sprzęt do swojego domu? Nie ważne, czy potrzebujesz nowego komputera, telewizora, sokowirówki, czy po porostu jesteś zainteresowany nowościami. Sprawdź nasze opinie i recenzje, które pomogą Ci w wyborze oraz poszerzą Twoje horyzonty!

Śledź nas i sprawdzaj na bieżąco nasze publikacje. 

Warto zobaczyć