Lata doświadczeń w biznesie

Co to jest eSIM i dlaczego go potrzebujesz?

Co to jest eSIM i dlaczego go potrzebujesz?

W wielu telefonach flagowych eSIM są już zainstalowane, a niektóre urządzenia całkowicie odrzucają znaną fizyczną kartę SIM, aby ogarnąć nieuniknioną przyszłość eSIM. 

Widzieliśmy już wiele urządzeń z najwyższej półki, w tym urządzenia techniczne, a nie fizyczne karty SIM, i prawdopodobnie w przyszłości będzie ich więcej.

Więc czym tak naprawdę jest eSIM i jak zmienia się sposób korzystania z telefonu? Czy twój telefon ma taki? Czy powinno cię to obchodzić? Poniżej zebraliśmy wszystkie Twoje prawdopodobne pytania:

Co to w ogóle jest eSIM?

eSIM - skrót od wbudowanego modelu identyfikacji abonenta - to cyfrowa wersja karty SIM, której używasz do podłączenia telefonu do operatora sieci. Jest to chip wewnątrz telefonu, który można przeprogramować tak, aby pasował do dowolnej sieci, z której chcesz korzystać.

Pomyśl o tym jak o chipie NFC, którego używasz do płatności zbliżeniowych, który współpracuje z każdym bankiem, z którym współpracujesz. Moduł eSIM jest taki sam, ale jest przeznaczony do podłączenia do sieci telefonicznej.

Jakie telefony korzystają z eSIM?

Firma Apple wprowadziła obsługę eSIM w telefonach iPhone XR i iPhone XS (a także w Apple Watch 4 i iPad Pro), podczas gdy Google zrobiła to samo w Pixel 3 i Pixel 3 XL.

Samsung Galaxy S20, Galaxy Flip Z i Galaxy Fold wszystkie mają również wsparcie eSIM. Wszystkie te urządzenia korzystają z eSIM jako opcji dual-SIM, ale Motorola Razr jest tylko eSIM: w ogóle nie korzysta ze standardowej karty SIM. 

Niektóre laptopy mają również eSIM-y, jak również niektóre tablety, ale jest ich niewiele i są one bardzo odległe od siebie.

Jakie sieci obsługują eSIM?

Sieci na całym świecie obsługują obecnie eSIM-y. Na przykład w USA, eSIMs współpracują z AT&T, T-Mobile USA i Verizon Wireless.

W Australii można połączyć się z Optusem, Telstra, Trufonem i Vodafone, a w Wielkiej Brytanii z EE i O2. Vodafone oferuje również wsparcie eSIM w Wielkiej Brytanii, ale jak na razie tylko dla Apple Watch i niektórych smartfonów Samsung.

Oprócz dostawców lokalnych, niektórzy dostawcy z całego świata wspierają również eSIM. Chcesz zobaczyć Truphone, Ubigi, GigSky, eSIM.net, MTX Connect, Readtea Mobile i Soracom mobile.

Jakie są korzyści z eSIM?

Jest ich kilka. Po pierwsze, oznacza to, że telefony tylko z modułem eSIM są zasadniczo sprzedawane w stanie odblokowanym: wystarczy pobrać odpowiednie ustawienia sieciowe z aplikacji lub za pomocą kodu QR, aby zaprogramować moduł eSIM i odjechać.

Po drugie, zajmuje to ułamek miejsca, jakie zajmuje tradycyjna karta SIM, nawet nano-SIM. Gniazdo na kartę SIM to całkiem sporo sprzętu, a rezygnacja z niego w urządzeniu obsługującym tylko eSIM ułatwia życie producentom smartfonów, fitness trackerów i telefonów. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy chcą tworzyć urządzenia składane, elastyczne lub o dziwnym kształcie. 

Fizyczne karty SIM nie lubią być wyginane, a ponieważ nie ma potrzeby podłączania złącza do karty, jest jeszcze jedna rzecz, która może się nie udać.

Oto dobry przykład: pomyślcie o parze okularów z rzeczywistości rozszerzonej. Z fizycznymi kartami SIM skończysz z czymś, co sprawi, że będziesz wyglądał jak Elton John. Dzięki eSIM projektanci mogą być o wiele bardziej subtelni. A ta sama przenośność ma interesujące implikacje dla technologii inteligentnego domu i Internetu przedmiotów: urządzenia z modułami eSIM nie będą musiały być podłączone do telefonu lub routera Wi-Fi.

Po trzecie, możesz potencjalnie wybrać, z kim chcesz, aby Twój telefon łączył się do różnych rzeczy. Na przykład, możesz mieć jedną linię dla połączeń i inną dla danych, ponieważ sieć A jest świetna dla głosu, ale sieć B ma lepsze prędkości 5G, lub ponieważ jesteś w innym kraju i sieć lokalna jest tańsza dla danych niż zwykły operator.

Nie jest to jedyna duża korzyść dla wczasowiczów i osób podróżujących służbowo. Jeśli Twój telefon jest wyposażony w eSIM, nie musisz fizycznie wymieniać kart SIM podczas podróży - i niekoniecznie będziesz musiał zmieniać swój numer podczas wymiany sieci. Ponieważ w telefonie eSIM można przechowywać wiele szczegółów dotyczących sieci i logowań, oznacza to, że można po prostu zmienić swój telefon eSIM po przyjeździe do innego kraju i natychmiast rozpocząć korzystanie z odpowiedniej sieci.

Czy eSIM jest standardem branżowym?

Tak. eSIM jest globalnym standardem opracowanym przez GSM Association, organizację branżową reprezentującą światowych operatorów sieci komórkowych. 

eSIM jest jedyną globalnie wspieraną zdalną specyfikacją SIM, więc nie musisz się martwić o sytuację VHS/Betamax, w której występują konkurencyjne i niekompatybilne standardy.

O serwisie

Interesujesz się nowościami technologicznymi? Jesteś ciekawy najnowszych rozwiązań sprzętów elektrycznych? A może chcesz kupić nowy sprzęt do swojego domu? Nie ważne, czy potrzebujesz nowego komputera, telewizora, sokowirówki, czy po porostu jesteś zainteresowany nowościami. Sprawdź nasze opinie i recenzje, które pomogą Ci w wyborze oraz poszerzą Twoje horyzonty!

Śledź nas i sprawdzaj na bieżąco nasze publikacje.