Lata doświadczeń w biznesie

Najlepsza konfiguracja Wi-Fi do transmisji strumieniowej

Najlepsza konfiguracja Wi-Fi do transmisji strumieniowej

Jeśli planujesz robić dużo szumu w oglądaniu, na pewno będziesz chciał mieć pewność, że otrzymujesz najlepszą możliwą łączność dla swoich urządzeń. Prawidłowe skonfigurowanie sieci Wi-Fi znacznie poprawi jakość transmisji strumieniowej, niezależnie od tego, czy chcesz uzyskać lepszy obraz i mniej czasu buforowania, czy po prostu chcesz, aby wielu członkom rodziny łatwiej było oglądać to, co chcą.

A transmisja strumieniowa nie jest ograniczona do jednego urządzenia lub pomieszczenia w domu. Podczas gdy w salonie możesz mieć inteligentny telewizor, a może inny w sypialni, zawsze są dni, kiedy będziesz chciał coś obejrzeć na laptopie lub tablecie w kuchni, albo kopnąć w łóżku z telefonem. Bez względu na to, co oglądasz (lub na czym go oglądasz), będziesz mieć lepsze wrażenia z transmisji strumieniowej, gdy konfiguracja Wi-Fi będzie działać w najlepszym wydaniu.

Aby uzyskać najlepsze wrażenia z transmisji strumieniowej, należy upewnić się, że router jest odpowiednio dopasowany do prędkości Internetu, że jest skonfigurowany tak, aby zapewnić najlepszy sygnał i że posiada niezbędny sprzęt do eliminacji martwych punktów. A jeśli to nie robi sztuczki, mamy wskazówki dotyczące korzystania z połączenia przewodowego, jak również kiedy nadszedł czas, aby zadzwonić do dostawcy usług.

Użyj odpowiedniego standardu: Jakiej prędkości Wi-Fi potrzebuję?

Starszy sprzęt sieciowy nie był zaprojektowany do obsługi tego rodzaju zastosowań, które są dziś powszechne, dzięki niższej przepustowości, mniej wydajnej obsłudze urządzeń i tworzeniu wąskich gardeł w sieci domowej. Transmisja strumieniowa wideo jest jednym z obszarów, w którym bardzo szybko pokonasz te ograniczenia.

Do strumieniowego przesyłania treści 4K ze źródła takiego jak Netflix potrzebna jest prędkość co najmniej 25 Mbps. Niższa rozdzielczość zawartości, jak 1080p HD wideo, może zrobić z mniejszą prędkością, ale nadal chcesz 10 Mbps prędkości dla płynnej wydajności.

Dla większości osób polecamy router 802.11ac lub 802.11ax (standardy te nazywane są również odpowiednio Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6). Choć Wi-Fi 6 jest szybszy i bardziej wydajny od tych dwóch, niewiele urządzeń jest gotowych z niego skorzystać, a 802.11AC nadal bardziej odpowiada prędkościom Internetu większości ludzi.

Co zrobić, jeśli masz starszy router 802.11n lub bezprzewodowe urządzenie AC, które nie obsługuje Mu-MIMO? Możesz nadal być w stanie przesyłać strumieniowo żądane treści, ale widać zauważalne problemy przy próbie użycia dodatkowych urządzeń w tej samej sieci.

A jeśli używasz czegoś starszego, np. 802.11A, B lub G, to masz dwie opcje: Albo zmodernizować sprzęt, albo przyzwyczaić się do strumieniowania podrzędnego.

Siła sygnału Wi-Fi: Umiejscowienie jest wszystkim

Router Wi-Fi wykorzystuje fale radiowe, aby zapewnić bezprzewodowe połączenie z siecią, a odpowiednie rozmieszczenie pozwala na przesyłanie sygnału bezprzewodowego dalej, z mniejszą ilością zakłóceń. Ogólnie rzecz biorąc, będziesz chciał umieścić swój router w centralnym miejscu, w pozycji podwyższonej, i wolne od wszelkich większych przeszkód, takich jak mury z cegły lub akwaria. Aby dogłębniej przyjrzeć się problemom, które mogą mieć wpływ na jakość sygnału, sprawdź nasz przewodnik optymalnego rozmieszczenia routera.

Podobnie, będziesz chciał się upewnić, że urządzenie do transmisji strumieniowej - czy to telewizor, laptop czy smartfon - znajduje się w tym obszarze zasięgu, a im bliżej routera, tym lepiej. Podczas gdy Ty nadal będziesz w stanie odbierać sygnał na obrzeżach zasięgu Wi-Fi, nie będzie on tak szybki, ani tak spójny.

Dodawanie zasięgu: Przedłużacze Wi-Fi i systemy mesh Wi-Fi

Rozszerzenie tego zasięgu to kolejny sposób na lepsze przesyłanie strumieniowe w większej liczbie części domu. Łatwo jest umieścić jeden telewizor w pobliżu routera, czyniąc go po prostu częścią konfiguracji salonu. Jest to o wiele mniej wygodne, gdy chcesz mieć dodatkowy telewizor w innym miejscu, jak w głównej sypialni na drugim końcu domu, lub w piwnicy den.

W tych przypadkach, będziesz chciał rozciągnąć swój obszar zasięgu bezprzewodowego, i masz dwa sposoby, aby to zrobić. Możesz użyć czegoś z naszej listy najlepszych przedłużaczy Wi-Fi (nazywanego również wzmacniaczem sygnału lub wzmacniaczem Wi-Fi), aby dodać nieco większy obszar pokrycia - idealny do uzyskania lepszego sygnału w tym jednym pomieszczeniu, które nigdy nie będzie silne Wi-Fi - lub można uaktualnić do jednego z najlepszych systemów Wi-Fi mesh, który utrzymuje doskonałe prędkości na znacznie większym obszarze.

W obu tych opcjach, oprócz routera, do rozprowadzania sygnału bezprzewodowego po całym domu służą dodatkowe urządzenia. Przedłużacze Wi-Fi są zwykle znacznie tańsze, ale routery mesh oferują lepsze prędkości, prostsze w codziennym użytkowaniu i ładniej wyglądające projekty.

Czy Ethernet jest szybszy niż Wi-Fi?

Wreszcie, aby uzyskać najlepsze połączenie sieciowe i optymalną wydajność strumieniową, Wi-Fi może nie być najlepszym wyborem. Jeśli Twój telewizor znajduje się w dowolnym miejscu w pobliżu routera, lepszą opcją może być bezpośrednie połączenie kablem Ethernet.

To nie tylko pozwala uniknąć amorficznych problemów z siłą sygnału, potencjalnych zakłóceń i różnych standardów bezprzewodowych, ale także uwalnia Wi-Fi dla wszystkich innych rzeczy, które lubisz robić online, jak wysyłanie snarky Facebook wiadomości do znajomych o najnowszym pokazie Netflix.

I być może nadal będziesz mógł robić to w przypadku telewizorów w odległych pomieszczeniach, jeśli masz rozszerzenie routera mesh z portem Ethernet.

Uzyskaj szybszy dostęp do sieci Wi-Fi: Zadzwoń do swojego dostawcy usług

Na koniec dnia, konfiguracja routera jest tylko jedną z części układanki sieciowej. Jeśli Twoje najlepsze wysiłki w celu skonfigurowania nowszego routera nadal nie dają prędkości transmisji strumieniowej, których oczekujesz, problem może leżeć dalej w górę linii z dostawcą usług.

Sprawdź swoje prędkości za pomocą bezpłatnej usługi, takiej jak speedtest.net lub fast.com. Jeśli nie dostajesz prędkości, które powinien dostarczyć plan, być może będziesz musiał złożyć skargę do dostawcy usług internetowych. Jeśli prędkości nie są do tabaki, ale odzwierciedlają plan, za który płacisz, to może być czas, aby uaktualnić go do szybszej opcji. W niektórych obszarach można nawet uzyskać gigabitowe prędkości w cenach podobnych do tego, co już płacisz.

O serwisie

Interesujesz się nowościami technologicznymi? Jesteś ciekawy najnowszych rozwiązań sprzętów elektrycznych? A może chcesz kupić nowy sprzęt do swojego domu? Nie ważne, czy potrzebujesz nowego komputera, telewizora, sokowirówki, czy po porostu jesteś zainteresowany nowościami. Sprawdź nasze opinie i recenzje, które pomogą Ci w wyborze oraz poszerzą Twoje horyzonty!

Śledź nas i sprawdzaj na bieżąco nasze publikacje.