Lata doświadczeń w biznesie

Jak przygotować się do pracy zdalnej

Jak przygotować się do pracy zdalnej

Jeśli masz smartfon, możesz pracować zdalnie, to jest to tak proste jak to. Dodaj do tego inne technologie, takie jak laptop czy tablet, pobierz kilka aplikacji biznesowych i szybko zamień się w siłę napędową pracy zdalnej. A w czasach, które szybko się zmieniają, jest prawdopodobne, że coraz więcej z nas będzie chciało skorzystać z okazji do pracy w domu lub innym dogodnym miejscu na odległość.

Praca na odległość nie jest nowym zjawiskiem, a wielu freelancerów i właścicieli małych firm od lat zarabia w ten sposób na życie. Jednak większe firmy z dużą ilością pracowników widzą, że wysyłanie wszystkich do domu do pracy zdalnej może i działa skutecznie. Choć można by się spodziewać, że przyniesie to efekt przeciwny do zamierzonego, wiele firm, które przyjęły ten sposób pracy, twierdzi, że wydajność rośnie, a nie spada.

Rodzaj pracy

Ustawienie się do pracy zdalnej jest, oczywiście, łatwiejsze dla niektórych zawodów niż dla innych. Jeśli masz do czynienia z klientami twarzą w twarz, to będzie to trudne, ale w trudnych czasach ludzie są również gotowi na kompromis. W związku z tym, a także dzięki technologii, możesz wykonywać wiele zadań, wykorzystując łączność jako tajną broń, nawet jeśli nie znajdujesz się w tym samym pomieszczeniu co osoba, z którą masz do czynienia.

Jeśli więc szukasz pracy zdalnej, to pierwszą rzeczą, o której będziesz chciał pomyśleć, to jak będziesz połączony z resztą świata. Po drugie, będziesz chciał zdecydować, jakiego rodzaju urządzenia będziesz używał do komunikacji z globalną publicznością. Kiedy już to rozpracujesz, możesz wybrać dodatkowe narzędzia, których będziesz potrzebował, aby wrócić do pracy i utrzymać wszystko w porządku.

Istotne narzędzia

Jak powiedzieliśmy na początku, większość zadań związanych z pracą zdalną można wykonać na smartfonie, choć dla nieco większej użyteczności prawdopodobnie potrzebny będzie laptop, komputer stacjonarny lub tablet. Z sprzętem na miejscu, choć będziecie chcieli zwrócić uwagę na oprogramowanie. To właśnie tutaj zdalna praca naprawdę wchodzi w grę, ponieważ masz do dyspozycji mnóstwo opcji.

Jeśli jesteś freelancerem, to niezmiennie chodzi o wynik końcowy, więc szukaj darmowych alternatyw dla Microsoft Office i Adobe Photoshop. Alternatywy istnieją i niektóre z nich są rzeczywiście bardzo dobre. Bądź jednak zawsze czujny na wątpliwe strony do pobrania i podejrzanie wyglądające programy. Trzymaj się legalnych stron, które mają oczywistą historię. I czasami warto zapłacić, aby uzyskać odpowiednie narzędzie do pracy, jeśli poprawia ono wydajność i produktywność.

Kwestie bezpieczeństwa

W związku z tym: na pewno będziesz chciał uważnie przemyśleć kwestię zachowania bezpieczeństwa podczas pracy zdalnej. Jeśli w przeszłości, podczas podróży, byłeś przyzwyczajony do korzystania z losowych, darmowych sieci Wi-Fi, to będziesz chciał ponownie przemyśleć tę strategię. Zwłaszcza jeśli masz zamiar pracować zdalnie, a także mieć do czynienia z plikami klientów lub prywatnymi dokumentami od pracodawcy.

Pod tym względem będziesz chciał zablokować takie rzeczy jak hasła i router Wi-Fi, a także ukryć się za wirtualną siecią prywatną. I choć wielu z nas lubi pomijać oprogramowanie antywirusowe, naprawdę warto wydać trochę gotówki, aby dostać się za zaporę sieciową i mieć aktualne sposoby radzenia sobie z najnowszymi zagrożeniami. Istnieją nowe wersje starych zagrożeń i lawina świeżych problemów z bezpieczeństwem, z którymi trzeba walczyć codziennie, więc bądźcie przygotowani.

Łączenie punktów

Zdalna praca zaczyna się po zakończeniu prac fundamentowych, włącznie z konfiguracją sprzętu i oprogramowania oraz zapewnieniem, że wszystko jest bezpieczne i pewne. Stamtąd będziesz mógł rozpocząć pracę w sieci, a w tym celu znajdziesz wszystkie te same narzędzia, których kiedyś użyłbyś w zwykłym biurze lub podobnym miejscu pracy.

W rzeczywistości, praca zdalna, zwłaszcza jeśli pracujesz w biurze domowym, może dać ci jeszcze kilka innych narzędzi, abyś mógł wykonywać swoją pracę w ciągu dnia. Dostępna jest zarówno zwykła poczta elektroniczna, jak i webmail, co oznacza, że możesz zalogować się przez przeglądarkę, jeśli nie chcesz mieć zainstalowanego klienta poczty elektronicznej do pracy. Istnieją narzędzia do prowadzenia wideokonferencji, w tym takie jak Zoom, który ostatnio cieszy się ogromną popularnością. A jeśli chcesz używać swojego smartfona mniej, to rozmowy telefoniczne możesz prowadzić również przez internet.

Wysiłek zespołowy?

O ile jest to znacznie mniej do zrobienia, jeśli ustawiasz się jako samotny pracownik zdalny, o tyle jeśli jesteś częścią zespołu, możesz pracować z narzędziami do współpracy. Nieobecność w biurze oznacza, że będziesz musiał zaplanować, co i kiedy należy zrobić, i to właśnie w tym miejscu podstawowe narzędzia programowe mogą naprawdę wpłynąć na ogólną wydajność.

Slack jest jedną z najlepszych opcji koordynacji wspólnych wysiłków kilku osób. Jeśli musisz przydzielić różne obowiązki i śledzić postępy w pracy, Slack może okazać się nieocenionym narzędziem. Podobnie, Trello ma wiele sensu, jeśli starasz się zarządzać zespołem i wszystkimi jego zadaniami. Jest to również świetne narzędzie, dzięki któremu każdy może dotrzymać swoich terminów.

Połączone razem

Podczas gdy praca zdalna sugeruje, że może być nieco samotną egzystencją, praca w domu lub gdziekolwiek indziej w rzeczywistości nie musi być taka w ogóle. Tak długo, jak masz dostęp do Internetu, który oczywiście można również utrzymać za pomocą telefonu komórkowego, jeśli nie masz dostępu do Internetu szerokopasmowego, wtedy klienci, współpracownicy, przyjaciele i rodzina są tam wszyscy.

W rzeczywistości, w przypadku tej ostatniej grupy mogą one być nawet w pokoju obok. Dowodem na to, że praca zdalna sprawia, iż świat staje się znacznie mniejszym, ale - miejmy nadzieję - bezpieczniejszym miejscem, szczególnie w obecnej sytuacji.

O serwisie

Interesujesz się nowościami technologicznymi? Jesteś ciekawy najnowszych rozwiązań sprzętów elektrycznych? A może chcesz kupić nowy sprzęt do swojego domu? Nie ważne, czy potrzebujesz nowego komputera, telewizora, sokowirówki, czy po porostu jesteś zainteresowany nowościami. Sprawdź nasze opinie i recenzje, które pomogą Ci w wyborze oraz poszerzą Twoje horyzonty!

Śledź nas i sprawdzaj na bieżąco nasze publikacje.