Lata doświadczeń w biznesie

Nowy iPad Pro trzyma w tajemnicy okulary Apple Glasses - i przyszłość komputerów

Nowy iPad Pro trzyma w tajemnicy okulary Apple Glasses - i przyszłość komputerów

Krok po kroku, Tim Cook i jego zespół wprowadzają wszystkie elementy, aby wprowadzić The Next Big Thing w 2023 roku - okulary Apple, urządzenie, które przeniesie nas z ery smartfonów do jednego, w którym noszone są kluczem do naszego istnienia w erze informacji. Najnowszy ruch szachowy ukazał się dziś w postaci nowej tajnej broni iPada Pro 2020: czujnika ToF, który Apple nazywa czujnikiem LiDAR.

Ale czym do cholery jest LiDAR, dlaczego Apple nazywa swój ToF LiDAR i dlaczego jest to tak ważne dla przyszłości Apple AR Glasses - i dla przyszłości samych komputerów?

Co to jest LiDAR?

Jak działa LiDAR - Light Detection And Ranging -?

Krótko mówiąc, laser - zwykle na podczerwień - wystrzeliwany jest we wzorze w poprzek tego, co znajduje się przed nim. To właśnie oświetla scenę. Następnie kamera mierzy czas, jaki zajmuje każdemu wystrzelonemu fotonowi powrót do emitera.

Mierząc czas potrzebny na powrót - stąd jego nazwa, czas lotu wystrzelonego fotonu - można obliczyć odległość między aparatem fotograficznym a wszelkimi obiektami, w które uderzyły fotony.

Co więcej, można łatwo zastosować algorytmy do analizy deformacji wzoru, które dają lepsze zrozumienie obiektów, które mierzy LiDAR, a co za tym idzie, dostarczają dane do SI w celu identyfikacji obiektów.

Istnieją inne względy, takie jak bliskie źródła światła i wklęsłe powierzchnie, które mogą pomylić czujnik czasu lotu, ale te mogą być uwzględnione w innych algorytmach.

Dzięki natychmiastowemu pomiarowi odległości między obiektami i nadajnikiem uzyskanemu przez czujnik ToF w iPadzie - lub Samsunga Galaxy S20 Ultra - procesor będzie w stanie uzyskać precyzyjne dane geometryczne 3D z otaczającego go świata.

Dlaczego Apple nazywa ten czujnik LiDAR zamiast ToF?

Apple zdecydowało się nazwać czujnik 3D iPada "czujnikiem LiDAR" z powodów, które nie są dla mnie zrozumiałe. Faktem jest, że czujnik LiDAR jest formą ToF, którą Samsung i inni producenci nazywają w swoich urządzeniach. Ich czujniki są w większości produkowane przez firmę Sony, która ma 95% udziału w rynku tego typu technologii. W rzeczywistości, Apple rzekomo używa również tych samych czujników ToF firmy Sony.

Być może Apple, zawsze mistrz marketingu, zrobił to, aby odróżnić się od wszystkich innych, wiedząc, że jeden, każdy używa terminu ToF i, dwa, nie wiele osób ma pojęcie, co ToF jest. Jest to jeden z tych niejasnych terminów technicznych, które są rzucane w arkuszach specyfikacji.

Przynajmniej ludzie słyszeli o LiDAR od jakiegoś czasu. Wiele osób wie, że są to aparaty, które pomagają autonomicznym samochodom rozpoznawać otaczający je świat i poruszać się bezpiecznie. W rzeczywistości, Apple współpracuje z LiDAR od jakiegoś czasu nad swoim projektem Titan, niesławnym Apple Car, który nigdy nie ujrzał światła dziennego.

Apple twierdzi również na swojej stronie internetowej, że NASA używa tej samej technologii w Mars Roverze 2020 i jest to prawda. Ciekawość też jej używa. Po prostu zdecydowanie nie czujnik, którego używa Apple, ale znacznie bardziej zaawansowany. A w rzeczywistości wielu z nich i to w większym stopniu niż do nawigacji terenowej.

Czy to działa dobrze?

Podczas wirtualnego podglądu prasowego Apple dla nowego iPada Pro, Tom's Guide edytor w szefie Mark Spoonauer dostał podgląd niektórych z aplikacji AR, które będą dostępne i zoptymalizowane dla iPad Pro skanera LiDAR, w tym gry o nazwie Hot Lava, która przynosi (zgadłeś) gorącą lawę prosto do salonu wraz z bardzo realistycznym wyglądem głównego bohatera.

Aplikacja Complete Anatomy była również imponująca, ponieważ może pokazać w czasie rzeczywistym, które mięśnie osoby przed tobą są używane podczas poruszania się. A IKEA Place wyglądała o wiele lepiej, ponieważ bioniczny układ scalony Apple A12Z Bionic sprawia, że konfiguracja Twojego wirtualnego pokoju jest natychmiastowa. Prawdopodobnie moc okularów Apple Glasses będzie spoczywać w Twoim iPhone lub iPad, ale same okulary będą miały skaner LiDAR na pokładzie.

Dlaczego LiDAR jest kluczowy dla okularów Apple Glasses

Okulary Apple będą potrzebowały tej technologii czujników 3D, aby działać w 110% swoich możliwości, gdy pojawią się one w 2023 roku. Jak pokaże iPad Pro, prawdziwie przekonujące aplikacje rzeczywistości rozszerzonej muszą mieć natychmiastową i stałą wiedzę na temat jej otoczenia, aby skutecznie łączyć wirtualne obrazy ze światem rzeczywistym.

Wiedza o tym, jak przez cały czas wygląda otaczający Cię świat w 3D, pozwoli Ci na precyzyjne pozycjonowanie obiektów 3D na świecie, nakładanie tekstur na obiekty świata rzeczywistego i umieszczanie obiektów wirtualnych za obiektami fizycznymi. Jeśli chcesz, aby Twój nowy fantastyczny, mieszany świat czuł się realny dla Twoich oczu, potrzebujesz wszystkich tych umiejętności, pracujących stale z wysoką częstotliwością odświeżania. W ten sposób połączona rzeczywistość może wyglądać na okularach Apple Glasses - choć jest to rzeczywistość dystopijna.

O serwisie

Interesujesz się nowościami technologicznymi? Jesteś ciekawy najnowszych rozwiązań sprzętów elektrycznych? A może chcesz kupić nowy sprzęt do swojego domu? Nie ważne, czy potrzebujesz nowego komputera, telewizora, sokowirówki, czy po porostu jesteś zainteresowany nowościami. Sprawdź nasze opinie i recenzje, które pomogą Ci w wyborze oraz poszerzą Twoje horyzonty!

Śledź nas i sprawdzaj na bieżąco nasze publikacje.