Lata doświadczeń w biznesie

Chroń swój komputer za pomocą tej jednej prostej sztuczki

Chroń swój komputer za pomocą tej jednej prostej sztuczki

Jest jedna prosta sztuczka, która sprawi, że Twój komputer PC lub Mac będzie znacznie bezpieczniejszy od złośliwego oprogramowania i hakerów. Nie wiąże się to z zakupem oprogramowania antywirusowego lub wrzuceniem do linii poleceń.

Ten cenny sekret? Utwórz dla siebie ograniczone konto użytkownika. Korzystaj z tego ograniczonego konta do wszystkich codziennych czynności komputerowych, w tym internetowych i biurowych.

Upewnij się, że każdy, kto korzysta z tego urządzenia, znajduje się również na ograniczonych kontach. Zapisz swoje konto administratora do zadań administracyjnych, w tym instalacji i aktualizacji aplikacji i innego oprogramowania. Korzystanie z tego systemu zapobiegnie lub ograniczy większość infekcji złośliwym oprogramowaniem, zarówno na komputerach PC, jak i Mac.

Jedyną rzeczą, z której zrezygnujesz, to możliwość natychmiastowego zainstalowania, modyfikacji lub usunięcia oprogramowania, bez zadawania pytań. Ale w dzisiejszych systemach operacyjnych, wszystko co musisz zrobić to wpisać nazwę użytkownika administracyjnego i hasło. Bezpieczeństwo, które zyskasz, będzie warte drobnych niedogodności.

Jak ograniczone konta chronią użytkownika

Ten system segregacji kont działa, ponieważ w przeciwieństwie do kont administratorów, ograniczone konta nie mogą instalować, aktualizować lub usuwać aplikacji i innych programów wykonywalnych.

W rezultacie złośliwe oprogramowanie - wirusy, robaki, trojany, rootkity, ransomware i tak dalej - które próbuje zainfekować maszynę przez ograniczone konto, często nie będzie w stanie się zainstalować i nie dostanie się do komputera. Jeśli nie uda się zainfekować ograniczone konto, to zwykle będzie mieć wpływ tylko, że użytkownik pliki, foldery i aplikacje specyficzne dla użytkownika. Złośliwe oprogramowanie zazwyczaj nie będzie w stanie dostać się do systemu operacyjnego lub do innych kont użytkowników.

Raport firmy Avecto, brytyjskiej firmy ochroniarskiej Microsoft Vulnerabilities Report, wydany w lutym 2017 r., był jasny: "93 procent luk w systemie Windows 10 można ograniczyć poprzez usunięcie praw administratora ... w tym 100 procent luk dotyczących najnowszej przeglądarki Edge".

Nie mamy podobnych numerów, które można by przytoczyć dla komputerów Mac, ale Mac Antivirus Maker Intego zaleca korzystanie z ograniczonych lub "standardowych" kont na komputerach Mac z tych samych powodów.

Jak utworzyć ograniczone konta

Microsoft i Apple domyślnie konfigurowały każdego nowego użytkownika z kontami administratorów. Ale w rzeczywistości na każdym komputerze potrzebne jest tylko jedno konto administratora - a każdy użytkownik powinien mieć ograniczone konto do codziennego użytku.

Będziesz musiał być przy użyciu konta administratora, aby to zrobić, ale kroki w każdej obecnej wersji systemu Windows są podobne.

W systemie Windows 7 przejdź do Start --> Panel sterowania --> Dodaj lub usuń konta użytkowników, lub Konta użytkowników --> Utwórz nowe konto. Wpisz żądaną nazwę użytkownika, wybierz przycisk Standardowy użytkownik i kliknij przycisk Utwórz konto. Następnie kliknij Create Password (Utwórz hasło) i wprowadź żądane hasło.

W systemie Windows 8 lub 8.1, naciśnij klawisz Windows i I w tym samym czasie, aby wywołać menu Ustawienia. Wybierz Panel sterowania, a następnie Dodaj lub usuń konta użytkowników lub Konta użytkowników, w zależności od opcji wyświetlania Panelu sterowania. Wybierz opcję Utwórz nowe konto. Wpisz żądaną nazwę użytkownika, wybierz przycisk Standardowy użytkownik i kliknij przycisk Utwórz konto. Następnie kliknij Create Password (Utwórz hasło) i wprowadź żądane hasło.

W systemie Windows 10, przejdź do Start --> Ustawienia -- Konta --> Rodzina i inni użytkownicy. Kliknij "Dodaj kogoś innego do tego komputera". Następnie wybierz opcję "I don't have this person's sign-in information" i kliknij Next. (Zignoruj prośbę o podanie adresu e-mail lub numeru telefonu użytkownika).

Na poniższym ekranie wybierz opcję "Dodaj użytkownika bez konta MIcrosoft" i kliknij przycisk Dalej. (System Windows 10 w wersji Home i Professional może nie wyświetlać dwóch poprzednich kroków). Na kolejnym ekranie wpisz żądaną nazwę użytkownika i hasło, a następnie kliknij przycisk Next (Dalej). (Mamy tu ilustrowany przewodnik).

Dlaczego to rozwiązanie nie jest dobrze znane

Dlaczego więc więcej osób tego nie robi? Myślę, że większość ludzi nie wie o ograniczonych kontach, a jeśli tak, to myślą o nich tylko jako o sposobie kontrolowania aktywności dziecka lub gościa.

Innym powodem jest to, że w górę przez Windows XP, korzystanie z ograniczonego konta było straszne. Większość aplikacji zakładała, że użytkownik będzie miał pełne prawa administratora, a wiele z nich nie działało prawidłowo pod ograniczonym kontem. Jeśli użytkownik z ograniczonym dostępem natknąłby się na proces, który wymagałby autoryzacji przez administratora, musiałby przejść na konto administratora, aby przejść dalej.

Zmieniło się to w przypadku systemu Windows Vista i wprowadzenia Microsoft User Account Control, co ułatwiło ten proces. Twórcy oprogramowania byli zobowiązani do nadania maksymalnej funkcjonalności ograniczonym kontom, a jeśli potrzebna była autoryzacja administratora, pojawiło się okno dialogowe z zapytaniem ograniczonego użytkownika o nazwę użytkownika i hasło konta administratora.

Używam tego systemu na wszystkich moich komputerach z systemem Windows od kilku lat i nigdy nie uważałem go za duży kłopot. Kiedy oprogramowanie wymaga aktualizacji, dostaję wyskakujące okienko i wprowadzam dane uwierzytelniające administratora. Zarówno w systemach Windows 7 jak i Windows 10, Windows Update działa bez problemu. Rzadko kiedy muszę się logować na moje oddzielne konto administratora.

Czego nie można zrobić przy użyciu kont z limitem

Ten środek ostrożności nie zapobiegnie lub złagodzić wszystkie infekcje złośliwego oprogramowania. Niektóre złośliwe oprogramowanie może "eskalować" swoje przywileje systemowe i dać sobie uprawnienia, których nie ma ograniczony użytkownik. Ale regularne, run-of-the-mill złośliwe oprogramowanie, które jest to, co większość ludzi stoi w obliczu większość czasu, nie robi tego.

Nie powstrzyma to również ataków społecznościowych, które mają na celu oszukiwanie użytkownika w celu rezygnacji z poufnych informacji. Jeśli w wiadomości e-mail z prośbą o zalogowanie się na fałszywej stronie Facebook lub Gmail, ograniczone konto użytkownika nie pomoże. Jeśli nieuczciwe oprogramowanie poprosi o Twoją nazwę użytkownika administracyjnego i hasło, aby mógł się zainstalować, pod warunkiem, że te dane skasuje korzyści z posiadania ograniczonego konta w pierwszej kolejności.

Prawda jest taka, że tylko Ty możesz powstrzymać ataki z zakresu inżynierii społecznościowej. Ale ograniczone konta użytkowników mogą powstrzymać prawie wszystko inne.

O serwisie

Interesujesz się nowościami technologicznymi? Jesteś ciekawy najnowszych rozwiązań sprzętów elektrycznych? A może chcesz kupić nowy sprzęt do swojego domu? Nie ważne, czy potrzebujesz nowego komputera, telewizora, sokowirówki, czy po porostu jesteś zainteresowany nowościami. Sprawdź nasze opinie i recenzje, które pomogą Ci w wyborze oraz poszerzą Twoje horyzonty!

Śledź nas i sprawdzaj na bieżąco nasze publikacje.