Lata doświadczeń w biznesie

Jak zbudować wymarzony system Hi-Fi?

Jak zbudować wymarzony system Hi-Fi?

Budowanie idealnego systemu Hi-Fi jest marzeniem audiofilów wszędzie - i nie jest tak nieosiągalne, jak mogłoby się wydawać. 

W dzisiejszych czasach budowanie najlepszego systemu Hi-Fi dla Twoich potrzeb nie musi kosztować świata, ani wypełniać całego domu irytującymi kablami i nieporęcznym sprzętem; jest wiele opcji, jeśli chodzi o wybór najlepszych głośników, wzmacniaczy, gramofonów i streamerów muzycznych dla Twojej przestrzeni. 

Wiele z tych urządzeń posiada również nowoczesne udogodnienia, takie jak łączność bezprzewodowa, wbudowane asystentki głosowe oraz możliwość korzystania z wielu pomieszczeń, co oznacza, że system Hi-Fi może być tak nowoczesny (lub tak stary jak stara szkoła), jak pragnie tego serce.

Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, ważne jest, aby zrozumieć wszystkie różne elementy, które składają się na Twój nowy system Hi-Fi, a także mieć orientację co do tego, jakie funkcje chcesz mieć i jaki budżet chciałbyś wykorzystać. 

Dlatego stworzyliśmy ten podręczny przewodnik po wszystkim, co musisz wiedzieć o budowaniu systemu Hi-Fi, o którym marzyłeś od czasu zakupu pierwszej płyty. 

Podstawy: co tworzy system Hi-Fi?

Według Sound Organization istnieją trzy podstawowe elementy, które składają się na system Hi-Fi: źródło, wzmocnienie i głośniki. 

Twoim źródłem może być wszystko, począwszy od usługi transmisji strumieniowej muzyki odtwarzanej na Twoim smartfonie do gramofonu - możesz nawet użyć odtwarzacza CD, jeśli nadal go posiadasz. 

Wzmacniacz odbiera słaby sygnał elektryczny generowany przez twoje źródło i zasila go na tyle, aby zasilić twoje głośniki. Warto zauważyć, że wiele źródeł posiada wzmacniacze zintegrowane - nawet Twój smartfon zawiera mały wzmacniacz, choć zastosowanie osobnego przetwornika cyfrowo-analogowego (Digital-to-Analogue Converter) znacznie poprawia jakość dźwięku. 

Na koniec, są głośniki. W przypadku tego komponentu jest duży wybór, niezależnie od tego, czy szukasz inteligentnych głośników bezprzewodowych, głośników podłogowych o dużej mocy, czy też głośników regałowych oszczędzających miejsce. 

Ustalanie budżetu

Budowanie systemu Hi-Fi nie musi być ogromnym obciążeniem dla Twojego konta bankowego; na pewno możesz wydać tysiące, a nawet miliony na ogromną, najnowocześniejszą konfigurację, ale naprawdę nie ma takiej potrzeby. 

Jeśli starasz się ograniczyć kwotę, którą wydajesz, dobrze jest sprawdzić, jaki zestaw możesz już mieć w domu. Jak już wspomnieliśmy, jako źródła muzyki możesz użyć smartphone'a, laptopa lub telewizora, który będzie dobrze współpracował z bezprzewodowymi systemami głośnikowymi, takimi jak Sonos, Bowers & Wilkins i Harman Kardon. 

Masz gramofon przewracający się na twoim strychu? Sprawdź, czy Twój odtwarzacz płytowy posiada zintegrowany stopień gramofonowy - jeśli tak, możesz zaoszczędzić na zakupie zewnętrznego wzmacniacza. Podobnie, możesz zaoszczędzić na wzmacniaczu, kupując streamer muzyczny typu all-in-one, taki jak Naim Uniti Atom - wszystko co musisz zrobić, to dodać kilka głośników i już możesz iść. 

Masz teraz budżet tylko na jednego mówcę? Sprawdź modele, które posiadają maskownice 360 stopni i rozpraszają dźwięk pod każdym kątem; Amazon Echo Studio lub Sonos One to dobre miejsca na początek. 

Niezależnie od tego, jaką kombinację źródła i wzmacniacza wybierzesz, upewnij się, że dysponujesz realistycznym budżetem - i pamiętaj, że zawsze możesz dodać komponenty do swojego systemu Hi-Fi, pozwalając na jego rozbudowę wraz z upływem czasu. 

Kable, stojaki i inne dodatki

Jeśli zdecydujesz się na system przewodowy, pamiętaj o budżecie na kable; wysokiej jakości kable mogą kosztować nawet 40$ / 40$. 

Podobnie, należy się zastanowić, czy kupić stojaki lub zestaw do montażu ściennego dla głośników - również te dodatki mogą się szybko sumować i łatwo zapomnieć o uwzględnieniu ich w swoim budżecie. 

W przypadku urządzenia źródłowego i wzmacniacza, zastanów się, czy potrzebujesz kupić podstawkę lub stojak AV, aby wszystko było schludne i uporządkowane; jeśli używasz gramofonu jako źródła, upewnij się, że masz solidną, solidną powierzchnię, na której możesz usiąść. Nie musisz do tego koniecznie kupować nowych mebli - możesz zaoszczędzić pieniądze, zwracając to, co już masz. 

Projektowanie dla Twojego domu

Nie ma sensu płacić za kilka ogromnych głośników stojących na podłodze, jeśli przestrzeń jest mała; podobnie, para uporządkowanych głośników półkowych prawdopodobnie nie uciśnie ich, jeśli budujesz swój system Hi-Fi na dużej przestrzeni. 

Podobnie, należy zastanowić się nad przeznaczeniem systemu Hi-Fi. Na przykład, jeśli chcesz podwoić go jako zestaw kina domowego i używać telewizora jako urządzenia źródłowego, możesz zainwestować w pasek dźwiękowy, który można łatwo zamontować na ścianie lub umieścić na podstawie telewizora. 

Rozmieszczenie głośników jest niezwykle ważne dla jakości dźwięku, jaką będzie w stanie osiągnąć system Hi-Fi; idealnie byłoby, gdyby głośniki stereo (lewe i prawe) były oddalone od siebie co najmniej o dwa metry i przechylone bardzo nieznacznie w kierunku miejsca, w którym będziesz siedział i słuchał swojej muzyki. 

Chociaż ograniczenia przestrzenne mogą pozostawić Cię bez większego wyboru, postaraj się nie umieszczać głośników w narożnikach lub zbyt blisko ścian - może to spowodować, że bas zabłocą się inne częstotliwości. 

Oprócz oszczędności finansowych, zakup zintegrowanych komponentów - takich jak gramofon z wbudowaną sceną telefoniczną czy streamer muzyczny typu all-in-one - pozwala zaoszczędzić cenne miejsce, gdy jest on dostępny w cenie premium. 

Należy wziąć pod uwagę wszelkie dodatkowe meble, które mogą zajmować miejsce, np. stojaki i bagażniki AV.

Dodatkowe funkcje, których należy szukać

W dzisiejszych czasach wiele komponentów, które będą składały się na system Hi-Fi, posiada dodatkowe inteligentne funkcje, takie jak łączność bezprzewodowa, odtwarzanie w wielu pomieszczeniach i zintegrowane asystentki głosowe.

Porozmawiajmy na początek o bezprzewodowych głośnikach. Dawno, dawno temu mogliśmy zniechęcać Cię do korzystania z technologii Bluetooth lub Wi-Fi w celu podłączenia urządzeń audio, ale obecnie różnica w jakości między połączeniem bezprzewodowym a przewodowym będzie zauważalna tylko dla najbardziej doświadczonego słuchacza.

Bezprzewodowe systemy głośnikowe takich firm jak Sonos i Bowers & Wilkins są bardzo wygodne, unikają irytujących kabli i zamiast tego polegają na domowej sieci Wi-Fi, aby się ze sobą komunikować. Można je również pogrupować w różne strefy, dzięki czemu można mieć różne systemy dla poszczególnych obszarów domu. 

Te systemy nie są jednak tanie i nie ma nic złego w oglądaniu tańszych głośników Bluetooth. Sprawdź takie marki jak Ultimate Ears; głośniki takie jak EU Boom 3 mogą być sparowane ze sobą w celu odtwarzania prawdziwego stereo, bez konieczności stosowania kabli. Pamiętaj jednak, że te mniejsze modele nie będą tak mocne jak droższe głośniki Sonos. 

Nie zapominaj, że łączność bezprzewodowa nie jest przeznaczona tylko dla Twoich głośników; wiele urządzeń źródłowych i wzmacniających ma wbudowaną łączność Bluetooth lub Wi-Fi, w tym gramofony, streamery muzyczne, przenośne przetworniki cyfrowo-analogowe i odtwarzacze CD. 

Oprócz Wi-Fi i Bluetooth, warto zwrócić uwagę na inne metody łączności bezprzewodowej, takie jak Google Chromecast i Apple AirPlay, zwłaszcza jeśli masz już inne urządzenia, które działają w ekosystemach tych marek. 

Kolejną ważną kwestią przy wyborze urządzenia źródłowego jest to, czy chcesz, aby system Hi-Fi stanowił część Twojego inteligentnego domu. Wiele głośników posiada wbudowane głosowe asystenta, takie jak Alexa Amazon's, Siri Apple i Google Assistant, co oznacza, że mogą one być używane do sterowania innymi urządzeniami w inteligentnym domu - a także mogą być obsługiwane bez użycia rąk. 

Wiele urządzeń źródłowych - w tym smartfony i inteligentne telewizory - posiada wbudowane asystentki głosowe lub przynajmniej współpracuje z nimi. 

Na koniec, i co najważniejsze, należy rozważyć, jak chcesz, aby Twój nowy system Hi-Fi brzmiał, i zwrócić uwagę na konkretne funkcje, które pomogą Ci to osiągnąć. Na przykład, jeśli planujesz używać systemu Hi-Fi jako zestawu kina domowego, może warto przyjrzeć się głośnikom i listwom dźwiękowym, które obsługują wciągający dźwięk Dolby Atmos. 

Ponadto, jeśli zamierzasz przesyłać strumieniowo głównie pliki Tidal lub Qobuz - lub odtwarzać własne pliki Hi-Res Audio - upewnij się, że wszystkie głośniki bezprzewodowe obsługują funkcję Hi-Res Audio przez Bluetooth lub Wi-Fi.

O serwisie

Interesujesz się nowościami technologicznymi? Jesteś ciekawy najnowszych rozwiązań sprzętów elektrycznych? A może chcesz kupić nowy sprzęt do swojego domu? Nie ważne, czy potrzebujesz nowego komputera, telewizora, sokowirówki, czy po porostu jesteś zainteresowany nowościami. Sprawdź nasze opinie i recenzje, które pomogą Ci w wyborze oraz poszerzą Twoje horyzonty!

Śledź nas i sprawdzaj na bieżąco nasze publikacje.